Strój / Karategi
Karategi
Przy zakupie zwracamy uwagę na wybranie odpowiedniego kroju, który dla naszego stylu – KYOKUSHIN oraz innych styli czy szkół wywodzących się z KYOKUSHIN, jest inny niż w stylach tradycyjnych. Spodnie mają tzw.: normalną długość, a rękawy bluzy są krótsze i powinny sięgać tuż za łokieć. Zazwyczaj karategi dedytkowane dla tego stylu są opisane nazwą KYOKUSHIN lub OYAMA (te nie mają oznaczeń stylowych).
Po kilku latach doświadczeń nie zalecamy kupowania karategi o kroju tzw.: uniwersalnym czy olimpijskim (karate nie jest sportem olimpijskim, więc zupełnie nie wiemy skąd wzięła się ta nazwa).
Karategi zawsze są sprzedawane w rozmiarach o gradacji co 10 cm. Ze wględu na to, że zawsze ulegają znacznemu skurczeniu w praniu (po 3 – 4 praniach) zalecamy przy zakupie zaokrąglenie wymiaru w górę.
Tradycja stylu Kyokushin nakazuje noszenie strojów bardzo obszernych, dlatego stroje te na pierwszy rzut oka szczególnie dla osób, które maja pierwszy raz kontakt z takim strojem wyglądają na mocno przewymiarowane. Pamiętajmy jednak, że dzieciaki rosną a karategi sie kurczą a nogawki od spodni czy rękawy bluzy można zawsze skrócić.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy wymiary podawane przez producenta czy dystrybutora są wymiarami bazowymi czy wymiarami po wykurczeniu karategi. Zazwyczaj przepis prania na karategi zawiera informacje o praniu w max. 40° Celsjusza, jednak wiemy, że aby doprać niektóre plamy czasami trzeba wygotować strój. Wtedy stopień skurczenia jest zdecydowanie większy niż podaje producent i może wynosić nawet 10-12% z wymiarów długościowych.
Dla młodszych adeptów sugerujemy karategi z materiału lekkiego oznaczonego 9 – 10 oz., lżejsze (np.: 8oz) są zazwyczaj niewystraczająco wytrzymałe i ulegają szybkiemu zniszczeniu.
Dla młodzieży i dorosłych sugerujemy zapoznanie się ofertami zawierającymi bluzy o gramaturze materiału 12 oz i spodni o gramaturze 10 oz. Karategi o gramaturze 14, 15, 16 to wersje ciężkie. Do treningu w takich strojach trzeba przywyknąć.